Acasă Stiri din Blaj Între 27 și 29 aprilie, turneu semifinal de volei juniori, organizat de...

Între 27 și 29 aprilie, turneu semifinal de volei juniori, organizat de CSȘ Blaj în Sala „Timotei Cipariu”

302
0

Derby-ul penultimei etape a Diviziei A1, dintre CSM Târgoviște și Volei Alba Blaj, într-un meci fără nicio miză, s-a încheiat cu victoria grupării de lângă Turnul Chindiei, scor 3-1 (27-25, 19-25, 25-23, 25-17).

Volei Alba Blaj a realizat o triplă istorică în acest sezon: Supercupa României și eventul național.

Confruntarea rivalelor, în fapt duelul dintre fosta campioană și viitoarea campioană, nu mai prezenta nicio importanță întrucât echipa din „Mica Romă” a cucerit matematic cel de-al 6-lea titlu miercuri, la Medgidia. Sărbătoarea se va declanșa miercuri, 27 aprilie, în Sala „Timotei Cipariu”, la ora 16.00, cu prilejul ultimul joc stagional, cu CSO Voluntari, când se vor decerna trofeul, medaliile și tricourile de campioane.

Revenind la acest meci, Blajul a pierdut după 13 succese consecutive în competițiile interne (două în Cupa României), victoria fiind o consolare de moral pentru dâmbovițence, ce veneau după 3 eșecuri la rând împotriva echipei din Alba.

Oaspetele au condus în primul parțial cu 20-17, irosind două mingi de set, la 24-23 și 25-24, au egalat situația pe tabelă, dar amfitrioanele au revenit și s-au impus după 103 minute, profitând și de deconectarea adversarelor și numeroasele modificări din formula Blajului.

Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 11 puncte, Nađa Ninković – 9, Jovana Kocić – 6, Victoriia Russu – 9, Olga Strantzali – două, Slađana Mirković – 6, Andreea Ispas – libero; au mai intrat Milica Ivković – libero, Jovana Cirković – 3, Iarina Axinte, Sorina Miclăuș – un punct,  Andra Artin – 9, Daiana Roman – un punct(Ștefania Cheluță, Noemi Moldovan).

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Blaj Info și pe GOOGLE NEWS